Finanstips

Konstauktioner

Att gå på konstauktion är ett av de bättre sätten att hitta köpvärd konst på. Här hittar du Sveriges mest kända konstauktioner och några alternativa sätt att köpa konst på online:

  • Bukowskis: Sveriges äldsta auktionskammare för konst grundades redan 1870. Större verk säljs med framgång hos denna konstaktör. Några av höjdpunkterna som auktionerats ut är Kung Karl XV:s efterlämnade samlingar 1873, Anders Zorns etsningar under 1920-talet. Bukowski’s finns numera i Helsingfors, New York, London, Paris, Madrid, Rom, Bryssel och Düsseldorf.
  • Konstbolaget: Kan starkt rekommenderas för nätbaserade konstauktioner. Tillhandahåller dagligen över 100 online auktioner för konst.
  • Lauritz: En tredje skandinavisk aktör inom konstrelaterade online auktioner är Lauritz. Här säljs framför allt traditionell konst, design, antikviteter och hemtillbehör.
  • EasyArt: Säljer pop konst online.
  • ArtMart: Prisvärda konstauktioner online.
  • Bruun Rasmussen: Störst i Danmark inom konstauktioner. Ger också gratis värdering av konst.
  • BidRivals: En nystartad lägsta-bud auktionskammare som fokuserar på teknikrelaterade auktioner, men även har konstauktioner från och till.
Finanstips